Co je dobré vědět o botolutoxinu ....

Jak botulotoxin funguje?



Botulotoxin působí na nervy v místech jejich napojení na sval. Z nervových zakončení v těchto místech se uvolňuje chemický "poslíček neboli mediátor" - látka nazývaná acetylcholin, která způsobuje smrštění svalu. Botulotoxin tomuto uvolňování dočasně zabraňuje.

Botulotoxin tak svými účinky pomáhá zmírňovat nadměrné svalové kontrakce v místě aplikace - uvolňuje tak svalové napětí a způsobí vyhlazení vrásek v požadované oblasti.

Botulotoxin - neboli botulin, BOTOX
Tzv. „klobásový jed“ je vysoce toxická polypeptidická dvojsložková směs, která je produkována bakteriemi za anaerobních podmínek. Z přírodních jedů patří k nejjedovatějším a nejúčinnějším. Pokud se někdo otráví botulotoxinem, říká se tomu botulismus, látka se rychle vstřebá a okamžitě se transportuje po celém těle. Je to směs celkové z 19 aminokyselin. Aplikace v korektivní dermatologii vznikla náhodně. Využívá se k vyhlazování vrásek, ale je to jen dočasný efekt, v lékařství pro léčbu zvýšeného pocení, poruchy hybnosti svalů v okolí oka, svalové křeče, k vyplnění rtů a jako náplň chemických zbraní. Nové zjištění však uvádí, že jizví svaly a tak jeho podávání bude nejspíše v nejbližší době omezeno.

Injekce botoxu může odstranit nebo snížit intenzitu vrásek. Optimálně by botox měl obličeji dodat odpočatý vzhled, ale ne strnulý udivený výraz, jak se někdy u nepovedených zákroků stává. Místa aplikace vycházejí z dokonalé znalosti anatomie. Proto botulotoxin patří pouze do rukou lékařů.
Botulotoxin (z latinského botulus = klobása), resp. botulin nebo klobásový jed je toxická polypeptidická dvojsložková směs produkovaná bakteriemi Clostridium botulinum. Produkce botulotoxinu probíhá pouze za anaerobních podmínek (bez přístupu vzduchu), optimální pH prostředí je 4,8 - 8,5 a teplota kolem 30 °C.

Botulin se v lékařství začal používat v 80. letech minulého století, kdy měl pomáhat s léčbou šilhavosti a neurologických onemocnění.



Botulotoxin se používá v kosmetice, především na vyhlazování vrásek, to má pouze dočasný efekt. Účinky botoxu odezní zhruba po třech až šesti měsících. To je doba, kterou naše tělo potřebuje na obnovení poškozených nervových vláken. Poté se vrásky objeví znovu, což vede k tomu, že se noví uživatelé botoxu znovu vracejí, mohou se tak stát na této proceduře postupně závislými.
Má též využití v lékařství. Velmi dobře se uplatňuje při léčbě zvýšeného pocení. Známý je pod komerčním označením Botox. Nyní se ovšem zjistilo, že jeho podání vyvolává jizvení v intersticiu svalů, takže jeho používání bude do budoucna pravděpodobně omezeno. Dále u onemocněních s velmi vysokým svalovým tonusem nebo k léčbě blefarospazmu (nedobrovolné stahy svalstva kolem očí). Je také považován za ideální náplň chemických zbraní, protože bakterie, které tento jed produkují, jsou anaerobní a jed samotný se na vzduchu rychle rozpadá, takže oblast zasažená rozptýlením botulotoxinu do vzduchu bude přibližně po uplynutí jednoho dne opět bezpečná.

Jaký proces vlastně probíhá v lidském organismu po vpichu botoxu?
Botulotoxin blokuje přenos nervového impulzu na motorické ploténce svalu. To způsobí, že do svalu, jehož pohyb vyvolává tvorbu vrásek, nedoputuje nervový vzruch a sval se přestane hýbat. Jakmile ustoupí účinek botulotoxinu, sval se opět začne hýbat. Nedochází ovšem k návratu smršťovací schopnosti svalu v původní míře.


Jaké jsou nežádoucí účinky?
Při kosmetických aplikacích botoxu na vrásky se může objevit například bolest hlavy, pokles víčka či dvojité vidění. Pokud látka zateče jiným směrem, než kde má být, mohou svaly tohoto místa přechodně ochabnout.